چاپ افست

چاپ افست

۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰

چاپ افست چیست ؟

چاپ زمان بر و تیراژ بالا

چاپ افست نیز یکی دیگر از انواع چاپ محبوب می باشد که کلیه خدمات چاپ و خدمات پس از چاپ، تماما در چاپخانه و توسط دستگاه های چاپی بزرگ انجام می شود. در این نوع چاپ فایل شما با استفاده از مواد شیمیایی بر روی زینک برگردان شده و طرحتان توسط سیلندرهای دستگاه چاپ با فشار بر روی کاغذ برگردانده شده و عمل چاپ صورت می گیرد.

به دلیل وجود خدمات پیش از چاپ مانند پلیت و فیلم و زینک، زمان بیشتری نسبت به چاپ دیجیتال نیاز است تا کارهای شما تکمیل شوند. همچنین مانند چاپ دیجیتال، امکان چاپ چندین فایل به صورت همزمان وجود ندارد. مثلا شما 1000 عدد کاتالوگ سفارش داده اید که این کاتالوگ شما شامل 5 برگ می شود. ابتدا برگ اول به تعداد 1000 عدد چاپ می شود، سپس برگ دوم 1000 عدد چاپ می شود و به همین صورت ادامه پیدا می کند و در نهایت این برگه های چاپ شده سُرت شده و بر روی همدیگر قرار می گیرند و خدمات پس از چاپ مانند سلفون کشی یا صحافی بر روی آنها صورت می گیرد. در واقع برای هر برگ از کار شما بایستی فیلم و زینک مجزایی تهیه شود.

این مسئله باعث می شود که چاپ افست در انجام تیراژ پایین چاپ عاجز باشد و تنها بصورت تعداد بالا بتواند چاپ کند و همچنین زمان تحویل فوری نیز برای آن وجود ندارد. پیشنهاد ما این است که در صورتی که به چاپی بیشتر از 500 عدد نیاز داشتید به سراغ چاپ افست بروید و در صورت نیاز به تیراژ پایین تر از چاپ دیجیتال استفاده نمایید.

از مزیت های بسیار مهم چاپ افست می توان به قیمت پایین نسبت به نوع دیجیتال آن و کیفیت بالاتر اشاره نمود. در واقع در این روش چاپ، شما علاوه بر قیمت کاغذ و متریال استفاده شده، هزینه ی یک دور کامل چاپ را پرداخت می کنید و هزینه ی چاپ صفحات به صورت تکی برای شما محاسبه نمی شود. همچنین دقت این نوع چاپ در مقایسه با چاپ دیجیتال، عموما بالاتر و قابل قبول تر می باشد.

دیگر مزیتی که در این روش از چاپ وجود دارد این است که امکان چاپ بر روی کمترین گرماژ کاغذ تا بیشترین گرماژ آن وجود دارد. دوستانی که قبلا از چاپ دیجیتال استفاده کرده اند حتما می دانند که دستگاه های دیجیتال، از استانداردهای کاغذ استفاده می کنند و در صورتی که کاغذ مد نظر شما گرماژ پایینی داشته باشد و یا مقوایی باشد، امکان چاپ دیجیتال بر روی آن وجود نخواهد داشت.

1. چاپ افست فرم عمومی : در این روش از چاپ افست، فایل چاپی شما در یک شیت بزرگ قرار می گیرد که مثلا 50 عدد از کارهای دیگر افراد نیز در کنار شما چاپ می شود. این روش به دلیل قرار دادن کارها پیش هم، هم پرتی کاغذ کمتری داشته و هم استهلاک نهایی دستگاه را پایین تر میاورد. همین مسئله باعث می شود که قیمت شیت عمومی افست، بسیار مقرون به صرفه تر از نوع دیجیتال یا اختصاصی آن باشد. البته مسئله ای که در شیت های عمومی وجود دارد این است که به دلیل قرار گرفتن چندین کار در کنار یکدیگر، رنگ های دستگاه چاپ به صورت میانگین تنظیم شده و کیفیت بالای رنگی را نمی تواند به شما بدهد. همچنین گارانتی چاپ در این روش وجود ندارد.

2. چاپ افست فرم اختصاصی : در این روش از چاپ افست، فایل چاپی شما در یک شیت اختصاصی قرار میگیرد و هیچ کار دیگری در کنار کار شما چاپ نمی شود. همچنین شما می توانید بعنوان ناظر چاپ در چاپخانه حضور داشته باشید و کلیه کارها پس از تاییدیه نهایی شما به چاپ انبوه می رسند. به دلیل اینکه در این روش تنها کار شما در شیت قرار می گیرد، هم پرتی کاغذ بیشتری وجود خواهد داشت و هم هزینه استهلاک دستگاه، تنها متوجه کار شما می گردد. این مسئله باعث می شود که قیمت فرم های اختصاصی و قیمت تمام شده برای شما، بسیار بیشتر از فرم عمومی باشد. ولی پیشنهاد ما به شما این است که در صورتی که وسواس زیادی در رنگ، کاغذ مورد استفاده، برش و خدمات پس از چاپ دارید و بالاتر رفتن قیمت برایتان توجیه اقتصادی دارد، حتما کلیه اوراق اداری خودتان را بصورت اختصاصی چاپ نمایید.

محبوب ترین پست ها
Card image

چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال چیست؟ در گذشته از روش هایی مانند لیتوگرافی و چاپ افست برای چاپ استفاده می کردند؛ اما با روی کار آمدن رایانه و پیشرفت تکنولوژی، صنعت چاپ دچار تغییر شد. چاپ دیجیتال، یکی از جدیدترین روش ه...

ادامه مطلب
Card image

چاپ افست

چاپ افست چیست ؟ چاپ زمان بر و تیراژ بالا چاپ افست نیز یکی دیگر از انواع چاپ محبوب می باشد که کلیه خدمات چاپ و خدمات پس از چاپ، تماما در چاپخانه و توسط دستگاه های چاپی بزرگ انجام می شود. در ...

ادامه مطلب
Card image

تاریخچه صنعت چاپ در جهان و ایران

تاریخچه صنعت چاپ در جهان و ایران بخشی از تاریخچه صنعت چاپ در جهان و ایران ازجمله نحوه تکثیر کتاب ها پیش از اختراع صنعت چاپ، منشأ صنعت چاپ و صنعت چاپ پس از قرن دوازدهم در نوشتار پیشین ...

ادامه مطلب
Card image

اختراع چاپ

  اختراع فن چاپ درحقيقت به قرن ها پيش از گوتنبرگ، كه نامش به عنوان مخترع چاپ در تاريخ به ثبت رسيده است، برمي گردد و آسوريان چند هزار سال قبل از ميلاد بر خشت هايی...

ادامه مطلب